Misija
Omogućiti i promicati napredak inženjerstva i međunarodne razmjene informacija i znanja iz područja pogona i vođenja EES-a. Sintezom suvremene prakse i razvojem preporuka dodati nove vrijednosti dosadašnjem znanju na ovom području.
Opseg djelovanja
Opseg djelovanja Studijskog odbora C2 obuhvaća tehničke i ljudske resurse, institucionalne aspekte te uvjete za siguran i ekonomičan pogon elektroenergetskih sustava u okviru sigurnosnih zahtjeva sa ciljem izbjegavanja dezintegracije sustava, oštećenja opreme i ljudskih ozljeda.
Područja od posebne pozornosti su:
- Upravljanje, nadzor i sklapanje opreme, upravljanje pomoćnim uslugama (kao što su regulacija napona, regulacija frekvencije), nadzor pogonskih ograničenja i postupci za održavanje sigurnosti i izbjegavanje poremećaja (npr. upravljanje zagušenjima).Rezerve i strategije za hitne slučajeve, upravljanje poremećajima, strategije poboljšanja restauracije i otpornosti sustava, interakcija između aktera u sustavu. Korištenje PMU podataka (npr. WAMS, WAMPS i WAMPACS), njihovu integraciju u okruženje centara vođenja i doprinos u analizi elektroenergetskog sustava i funkcijama procjene sigurnosti.
- Razvoj i promjene u poslovanju operatora sustava i njihovu integraciju u razvojno okruženje: utjecaj energetskih tranzicija, promjene u ponašanju kupaca, integracija novih tehnologija, upravljanje i pogon velikih spremnika energije, pogon AC do hibridnih AC/DC sustava, uključujući prekograničnu međusobnu povezanost, te zajedničke i koordinirane aktivnosti između operatora sustava, između prijenosa, distribucije i pružatelja usluga. Posljedice veće penetracije obnovljivih izvora energije te distribuirane proizvodnje, povećanje razmjene informacija i upravljivost svih naponskih razina. Interakcija s tržišnim sudionicima, regulatorima i pružateljima usluga.
- Evaluacija i usporedba performansi sustava u smislu poremećaja frekvencije, prekida napajanja, kvalitete električne energije, učinkovitosti operativnog planiranja, s tehničkog i ekonomskog aspekta.
- Zahtjevi, metode, alati i pokazatelji uspješnosti za centre vođenja i obuku operativnog osoblja.
- Kratkoročno planiranje i koordinacija proračuna kapaciteta i sigurnosti mreže. Razvoj i korištenje analiza elektroenergetskog sustava i funkcija procjene sigurnosti unutar operativnog planiranja i nadzora u stvarnom vremenu, potpora operativnom osoblju. Automatizacija procesa i optimizacija, npr. primjena korektivnih mjera.