Misija
Omogućiti i promicati napredak inženjerstva i međunarodne razmjene informacija i znanja iz područja tehničkih značajki EES-a. Sintezom suvremene prakse i razvojem preporuka dodati nove vrijednosti dosadašnjem znanju na ovom području.
Opseg djelovanja
Opseg djelovanja Studijskog odbora C4 obuhvaća napredne metode i alate za analizu EES-a.
Unutar ovog okvira, dodatna specifična područja su:
- Kvaliteta opskrbe električnom energijom: Neprekidnost opskrbe električnom energijom i kvaliteta napona (iznos napona, frekvencija, simetričnost). Analize obuhvaćaju procjene utjecaja trošila koji narušavaju kvalitetu napona, mjerne i simulacijske metode, identifikaciju indeksa kvalitete, tehnike monitoringa, otpornost trošila osjetljivih na smetnje i tehnike prigušenja smetnji uzimajući u obzir koordinirani pristup na svim naponskim razinama.
- Elektromagnetska kompatibilnost (EMK): Visokofrekvencijske smetnje u opskrbi električnom energijom i sve smetnje (VF i NF) koje stižu do opreme na druge načine (ne putem opskrbe električnom energijom). Studije obuhvaćaju mjerne i simulacijske metode. Zdravstveni efekti povezani s nisko frekvencijskim EM poljima nisu u području rada odbora.
- Dinamika EES-a: Razvoj naprednih alata i novih analitičkih tehnika za ocjenu dinamike EES-a/ prijelaznih svojstava, sigurnost, dizajn upravljanja i modeliranja postojeće i nove opreme, procjena i kontrola stabilnosti u realnom vremenu.
- Udari munje: Analiza parametara udara munje i interakcija s EES-om i opremom uključujući zaštitu od udara munje SN i NN mreža i standardizaciju.
- Koordinacija izolacije: Metode i alati za koordinaciju izolacije i analizu elektromagnetskih prijelaznih pojava u EES-u i opremi koje doprinose optimizaciji troškova i pouzdanosti.