-
Predavači:
doc. dr. sc. Goran Grdenić, Sveučilište u Zagrebu Fakultet elektrotehnike i računarstva
Sažetak:
Integracija obnovljivih izvora energije dovodi do sve veće primjene uređaja energetske elektronike u elektroenergetskim sustavima. Vjetroelektrane, fotonaponske elektrane i baterijski spremnici energije povezuju se preko energetskih pretvarača na elektroenergetsku mrežu, a u prijenosnom sustavu sve je šira upotreba FACTS uređaja i istosmjerne tehnologije koja se također temelji na uređajima energetske elektronike.
U navedenim primjerima, najzastupljeniji su pretvarači s naponskim ulazom (engl. voltage source converters). Ova vrsta pretvarača temelji se na tranzistorskoj tehnologiji koju karakterizira velika brzina sklapanja i potpuna upravljivost (mogućnost uklapanja i isklapanja). Njihova primjena u elektroenergetskim mrežama otvara mnogobrojne prilike, međutim, također predstavlja i brojne izazove. S jedne strane, njihova primjena omogućava brzu i neovisnu regulaciju radnih i jalovih snaga, potporu u slučaju poremećaja u mreži, izvrsne performanse u slabim sustavima, itd. S druge pak strane, karakteriziraju ih puno manje vremenske konstante i nedostatak inercije u odnosu na tradicionalne sustave koji se temelje na sinkronim generatorima što može dovesti do potencijalnog narušavanja stabilnosti i sigurnog rada sustava.
U seminaru će biti predstavljene topologije pretvarača s naponskim ulazom koje se koriste u elektroenergetskim sustavima u različitim primjenama te će biti opisani problemi stabilnosti u kojima potencijalno mogu sudjelovati pretvarači. Zatim će biti detaljno opisano i prikazano matematičko modeliranje pretvarača s naglaskom na njihovu upravljačku strukturu. Naposljetku, bit će predstavljene smjernice za modeliranje pretvarača u različitim analizama stabilnosti u elektroenergetskim mrežama.
-
-
-
-
-
Predavači:
Izv. prof. dr. sc. Božidar Filipović-Grčić
Dr. sc. Nina Stipetić
Franjo Vuković, mag. ing.
Sveučilište u Zagrebu Fakultet elektrotehnike i računarstva
Sažetak:
Simulacijski alati temeljeni na proračunima u fazorskoj domeni (RMS alati), pretpostavljaju simetrične prilike u trofaznom sustavu i koriste modele EES-a čiji parametri su određeni na pogonskoj frekvenciji (50 Hz). Stoga su RMS alati ograničeni na simuliranje onih prijelaznih pojava u sustavu čije su frekvencije jednake ili bliske pogonskoj frekvenciji. Ti alati su prikladni za analize koje uključuju tradicionalni EES kojeg karakteriziraju prijelazne pojave čiji se frekvencijski spektar nalazi u blizini pogonske frekvencije, a koji je karakteriziran visokim udjelom klasičnih sinkronih generatora. Međutim, takav tradicionalan EES sve više prelazi u sustav karakteriziran prijelaznim pojavama koje imaju široki frekvencijski spektar uslijed velike integracije obnovljivih izvora energije koji su priključeni na mrežu preko nelinearnih pretvarača te uslijed priključenja nelinearnih, jednofaznih tereta na svim naponskim razinama. Nove promjene u EES-u zahtijevaju razvoj, validaciju i primjenu preciznih modela komponenti EES-a koji su prikladni za analize prijelaznih pojava u širokom frekvencijskom spektru, kako za postojeće komponente u sustavu (npr. transformator ili generator), tako i za nove komponente (npr. energetski pretvarači). Primjena i razvoj detaljnih modela EES-a u sustavima s velikim udjelom izvora ili tereta koji su na mrežu priključeni preko pretvarača, predmet su niza međunarodnih radnih grupa CIGRE, a njihova implementacija u RMS alatima nije izvediva zbog same prirode takvih alata te se zbog toga zahtijeva upotreba alata koji je prikladan za simuliranje elektromagnetskih prijelaznih pojava (EMT alati).
Na seminaru će se prikazati različiti primjeri proračuna i mjerenja elektromagnetskih prijelaznih pojava u EES-u, uključujući atmosferske, sklopne i privremene prenapone, prijelazni povratni napon na prekidačima, HVDC sustave te interakciju sa AC mrežom. Prikazat će se dosadašnja iskustva elektroprivreda sa razvojem EMT modela mreže i primjene EMT analiza u postupku priključenja novih objekata na mrežu te u okviru planiranja i vođenja EES-a.