-
Predavači: Tatjana Čorlija Milivojević, Bruna Jakšić
Sadržaj:
Europska unija odlučna je u namjeri da do 2050. postane prvi klimatski neutralan blok u svijetu, što se može postići samo znatnim ulaganjima sredstvima EU-a, nacionalnog javnog sektora i privatnog sektora. Isto tako, COVID-19 te ruska invazija na Ukrajinu izazvale su poteškoće i poremećaje na globalnom energetskom tržištu i posredno dodatno akcelerirale potrebu za procesom zelene energetske tranzicije i smanjenja ovisnosti EU o ruskim fosilnim gorivima. Energetski, gospodarski i strateški izazovi koji su pred nama prepoznati su EU i nacionalnim zakonodavstvom te predstavljaju priliku za razvoj novih poslovnih modela i pružanje novih energetskih usluga.
Pritom, EU osigurava i financijska sredstva za ostvarivanje svojih politika kroz različite EU fondove kao što su Nacionalni plan za oporavak i otpornost, REPower, Modernizacijski fond, Inovacijski fond, CEF, Operativni program za koheziju i konkurentnost i sl. Svaki od navedenih fondova ima svoje specifičnosti, tako da nije samo potrebno imati dobru ideju, već je potrebno dobro osmisliti, pripremiti i provesti EU projekte. Ovaj rad će dati pozitivne i negativne primjere iz prakse, korak po korak u pripremi i provedbi EU projekata. Fokus će biti na projektima iz područja energetske učinkovitosti, odnosno ulaganjima u distribucijsku i vrelovodnu mrežu, uz osvrt na obnovljive izvore energije, skladištenje električne energije i mreže električnih punionica.
(ODGOĐENO)
Predavači: prof. dr. sc. Gordan Šišul i prof. dr. sc. Željko Ilić
Mobilne mreže pete generacije (5G) predstavljaju najnoviju generaciju mobilnih mreža, a razvijaju se od strane različitih konzorcija. Osim što će značajno povećati prijenosnu brzinu i smanjiti latenciju u odnosu na postojeće mreže 4G, 5G će omogućiti komunikaciju između ogromnog broja uređaja, odnosno ostvarivanje ideje Internet stvari (IoT) te donijeti brojne promjene u odnosu na mreže 4G.
Isto tako mobilne mreže pete generacije uvode tri tipa usluga: poboljšanu širokopojasnu uslugu (eMBB), masivnu komunikaciju uređaja (mMTC) i iznimno pouzdanu komunikaciju niske latencije (uRLLC).
Pored svega prethodno spomenutoga u mrežama 5G pojavljuje se virtualizacija mrežnih funkcija (engl. Network Function Virtualization, skr. NFV), koncepti QoS flow, računarstvo na rubu mreže (engl. Mobile Edge Computing, skr. MEC), RAN u oblaku (engl. Cloud RAN, skr. C-RAN), kao i koncept raslojavanja mreže (engl. network slicing).
O svemu navedenom bit će riječi u predavanju pod naslovom Osnovne značajke mobilnih mreža pete generacije (5G).
Kratki sadržaj predavanja:
• Uvodno o mobilnim mrežama 2G, 3G i 4G;
• Uvodno o 5G (potreba, zahtjevi i ključni pokazatelji performansi);
• Arhitektura mreže i protokolni složaj;
• Radijsko sučelje i spektar;
• Kvaliteta usluge;
• Raslojavanje mreže;
• Virtualizacija, MEC i C-RAN;
• Rasprava i pitanja.
FER (C-zgrada, 12. kat, prostorija C12-02), Početak: 10:00 sati.
Napomena: Predavanje traje dva dana, a moći će se pratiti u dvorani ili preko platforme MS Teams. Broj mjesta u dvorani je ograničen na 35 osoba!