-
Predavač: Srđan Skok
Sažetak:
Osnovna smjernica seminara je donošenje Uredbe Europske komisije (EU) 2017/1485 (SO GL) o uspostavljanju usklađenih pravila za Operatore prijenosnog sustava (OPS), Operatore distribucijskog sustava (ODS) i značajne korisnike mreže (Significant Grid Users – SGU) kako bi se osigurao pravni okvir za rad međusobno povezanih prijenosnog sustava (npr. Regionalna suradnja) za održavanje sigurnosti sustava i postizanje drugih ciljeva na razini Unije. U seminaru je naglasak stavljen na teorijske osnove predstavljanja distribuiranih izvora u dubini distribucijske mreže na sučelju prijenosne i distribucijske mreže. Sukladno tome istaknuti su potrebni podaci koje Operatori prijenosnog i distribucijskog sustava trebaju razmjenjivati, a u skladu sa operativnim radnjama koje imaju svoj zadani vremenski interval. Tako se razlikuju podaci koji se razmjenjuju obzirom na razvoj sustava, planiranje rada sustava i vođenje sustava u stvarnom vremenu, čime je zadnje uvjetovano operativnim postupcima operatora u stvarnom vremenu.
Dane su teorijske podloge za eksplicitne modele distribuiranih izvora, kao i za agregirane modele koji predstavljaju virtualnu elektranu na sučelju prijenosne i distribucijske mreže. Nadalje provedene su analize verifikacije razrađenih modela usporedbom mjerenih vrijednosti tokova snaga i napona na karakterističnim vodovima i čvorištima za stvarne vjetroelektrane i solarnu elektranu (buduća elektrana Cres). Uz navedeno predloženi su skupovi podataka koje bi Operator distribucijskog sustava trebao dostaviti Operatoru prijenosnog sustava kako bi se moglo provesti modeliranje i agregiranje distribuiranih izvora penetriranih po dubini distribucijske mreže.
-
Predavači: Ljupko Teklić, Goran Levačić
Sažetak:
Hrvatski operator prijenosnog sustava d.o.o. (u daljnjem tekstu: HOPS) je prema Zakonu o energiji (NN 120/2012, 14/2014, 95/2015, 102/2015, 68/2018), energetski subjekt odgovoran za upravljanje, pogon i vođenje, održavanje, razvoj i izgradnju prijenosne elektroenergetske mreže. Temeljem Zakona o tržištu električne energije (NN 22/2013, 95/2015, 102/2015, 68/2018, 52/2019), HOPS je kao vlasnik prijenosne mreže 110 kV, 220 kV i 400 kV, dužan izraditi i donijeti na odobrenje Hrvatske energetske regulatorne agencije (u daljnjem tekstu: HERA), desetogodišnje, trogodišnje i jednogodišnje investicijske planove razvoja prijenosne mreže.
HOPS je član Europske mreže operatora prijenosnih sustava za električnu energiju (engl. European Network of Transmission System Operators for Electricity – ENTSO-E) u sklopu kojeg sudjeluje u izradi europskog desetogodišnjeg plana razvoja (engl Ten Year Network Development Plan), koji sukladno Uredbi (EU) 714/2009 podliježe odobrenju Agencije za suradnju energetskih regulatora (engl. Agency for the Cooperation of Energy Regulators – ACER). Također, HOPS je član Udruženja mediteranskih operatora prijenosnog sustava za električnu energiju (engl. Association of the Mediterranean Transmission System Operators – Med-TSO), u sklopu kojeg sudjeluje u izradi mediteranskog desetogodišnjeg plana razvoja.
U prvom dijelu seminara dati će se osvrt na važeću zakonsku regulativu koja se odnosi na nacionalne i međunarodne planove razvoja, te osvrt na aktualni nacionalni desetogodišnji plan razvoja prijenosne mreže (10G Plan).
U drugom dijelu seminara slijedi osvrt na međunarodne desetogodišnje planove razvoja prijenosne mreže (ENTSO-E TYNDP, Med-TSO Master plan) te osvrt na nova tehnološka rješenja u domeni razvoja i planiranja prijenosne elektroenergetske mreže.
-
Predavači: Zvonimir Popović, Žarko Janić
Sadržaj:
Energetski transformatori i vodovi su temeljni elementi distribucijskog elektroenergetskog sustava. Transformatori su električni uređaji s visokim stupnjem učinkovitosti, no unatoč tome, zbog velikog broja ugrađenih jedinica i iznosa energije koju pretvaraju s jedne naponske razine na drugu, njihovi gubici čine značajan udio u tehničkim gubicima elektroenergetskog sustava. Energetska učinkovitost jedan je od strateških ciljeva Europske Unije koji se ostvaruje donošenjem zakonskih propisa. Tako su direktivom 2009/125/EZ i uredbom 548/2014 određeni najveći dopušteni iznosi gubitaka energetskih transformatora, prema čemu se mora prilagoditi tržište Europske Unije. U razinama koje ovi zakonski propisi reguliraju, stavljaju se zahtjevi za smanjenje gubitaka praznog hoda i gubitaka tereta energetskih transformatora. Nakon 1.7.2021. na europskom tržištu mogu se nabavljati samo transformatori proizvedeni po razini 2 uredbe 548/2014 koje karakteriziraju značajna smanjenja gubitaka praznog hoda, ali i gubitaka tereta, što utječe na povećanje njihove inicijalne cijene u odnosnu na prethodne izvedbe. U seminaru će biti prikazane usporedbe iznosa gubitaka te isplativosti ugradnje energetskih transformatora proizvedenih po razini 1 i razini 2 u odnosu na prijašnje izvedbe transformatora.
Smanjenje gubitaka u elektroenergetskom sustavu je od velikog interesa za operatora distribucijskog sustava, jer je to između ostalog pokazatelj kvalitete poslovanja. S obzirom na životni vijek energetskih transformatora koji iznosi 40 godina i više, u floti transformatora jednog distribucijskog područja nalaze se razne izvedbe energetskih transformatora, gledano prema godini proizvodnje, tipu, razini gubitaka i slično. Zbog toga je kvalitetno upravljanje flotom transformatora jedan od načina optimiziranja pogona i poslovanja operatora distribucijskog sustava čime se mogu kontrolirati gubici odnosno utjecati na njihovo smanjenje, ujedno razmatrajući ekonomsku isplativost ugradnje Korištenjem suvremenijih uređaja za mjerenje i nadzor, te aplikativnih rješenja za obradu podataka u velikoj mjeri je olakšan posao analize pogonskih prilika u pojedinom dijelu elektroenergetskog sustava, temeljem čega se brže i lakše mogu donijeti kvalitetne odluke o ugradnji ili zamjeni transformatora. U seminaru će biti razmatrane strategije zamjene transformatora kojima se može utjecati na smanjenje gubitaka odnosno efikasnost pogona elektroenergetskog sustava. Biti će prikazane različite strategije odabira nazivne snage novog transformatora i razmatranja zamjene transformatora postojećim transformatorom i kupnjom zamjene za tu jedinicu u cilju maksimimaizacije učinka. Osim toga, bit će prikazan nacrt za izradu aplikativnog rješenja koje može obraditi dostupne podatke bitne za optimizaciju upravljanja energetskim transformatorima u floti distribucijskog područja i tako olakšati donošenje odluke o izboru optimalnih jedinica za ugradnju na konkretnu lokaciju.